top of page
Writer's pictureDorottya Endrész

Bántalmazó szavak




Előfordult már veled, hogy egy szeretted úgy fejezte ki a véleményét, hogy az egy pofonnal volt szinte egyenlő?


Te elárulod egy titkos vágyadat, vagy elmeséled lelkesedésed legújabb tárgyát, és amit kapsz, az nem más, mint a kritizálás, lekicsinylés, sértegetés. Előfordulhat, hogy ő nem érti a te döntésedet, és miután te nem szeretnél vitát nyitni róla, megmásítani elhatározásodat, a másik reakciója a támadás, az agresszió, esetleg a megfélemlítés. Megeshet, hogy élményeidet, érzelmeidet megkérdőjelezi, megpróbál úgy beállítani téged, mintha valami baj lenne veled, és azon lesz (nem feltétlen tudatosan), hogy te kicsinek és szerencsétlennek érezd magad. Lényegében megkérdőjelezi belső realitásodat.


Mindegy, hogy a munkádat, a szerelmedet, a nézeteidet, az öltözködésedet, az életmódodat vagy a hobbidat kritizálja, a lényeg (ha tényleg nem valami káros dologról van szó), hogy képtelen a te világodat megérteni, elfogadni, mert ő bezárta magát a saját világába, és az csak úgy kerek, ahogy ő látja, ahogy ő gondolja.


A szóbeli bántalmazás mögött több minden állhat, ami azonban közös, hogy ezzel a másik fölé való kerekedés a cél. Nem tudja elfogadtatni az akaratát, nézőpontját mással, így a válasz (jó esetben) a verbális abúzus. Saját igazát próbálja bebizonyítani és ráerőltetni a másikra, nincs nyitottság, csak egyoldalúság. Saját önbecsülését próbálja kompenzálni, valójában nem kíváncsi a másik ember véleményére, gondolataira. Még ha megpróbálja is ráfogni az irántunk való aggódására, a reakció akkor sem helyes.


Ez a viselkedés a kontroll és dominancia szerzésről szól.


Egy építő jellegű, támogató beszélgetés során biztonságban érezzük magunkat. A szóbeli bántalmazás során azonban ugyanolyan agyi reakciók játszódnak le bennünk, mint mikor valamilyen fizikai fájdalmat élünk át (pl. leforrázzuk magunkat). Tehát a verbális bántalmazás során fellépő fájdalmak éppolyan valósak, mint a fizikaiak.

A másik ember ilyen módon történő negatív minősítése, leértékelése, elnyomása óriási rombolást tud végezni. Az önértékelési problémáktól kezdve a szorongásig vagy a testi tünetekig sok mindent előidézhet.


Ezeket az élményeket, érzelmi lenyomatokat mindenképp tisztítani, oldani kell, hogy kapcsolataink és önértékelésünk egészséges legyen.


Figyeld meg, hogy ki az, aki a környezetedben - ha nem is mindig, de - így bánik veled. Hogyan reagálsz rá? Ahogyan reagálsz, abból sok mindent le tudsz szűrni, hogy hogy állsz ezen a téren: áldozat vagy még, vagy megfigyelőként tudsz szemlélődni és nem zsigerből reagálsz, hanem türelmesen, érzelmileg stabilan, szilárdan állva.


(Amennyiben ilyen élmények értek, és szeretnél róla beszélgetni valakivel, bátran keress meg engem!)

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page